Taca Taca Pieprzyć ale nie spieprzyć

matteo brunetti

Jak przygotować świeży, domowy makaron?

makaron

Jak przygotować świeży, domowy makaron? Biała mąka, jajka i odrobina umiejętności manualnych wystarczą, aby zrobić w domu makaron jajeczny, lasagne, cannelloni, długi makaron, krótki makaron i makaron z nadzieniem, od tortelli po agnolotti, od tortellini po anolini. Ciasto zawsze warto przygotowywać w dużej ilości , zgodnie z proporcjami, które znajdziesz w tym przepisie. Jeśli chcesz przygotować małą ilość, np. dla 4 osób , użyj 200 g mąki (ewentualnie z dodatkiem 30% semoliny z pszenicy durum) i 2 jajka.

6 porcji

Czas przygotowania: 50 minut

Składniki:

  • 600 g mąki typu „0”
  • 6 jajek
  • Szczypta soli

 

Przydatnymi narzędziami są deska do ciasta lub powierzchnia robocza, która nie jest wykonana z marmuru lub stali, folia spożywcza oraz wałek do ciasta lub maszyna do makaronu . Możesz także użyć krótkiej plastikowej szpatułki, przydatnej do nabierania ciasta, a następnie wycinania małych kawałków przed ich rozwałkowaniem.

Zacznij od wysypania mąki na stolnicę i wbij jajka na środek i dopraw szczyptą soli do smaku. Delikatnie ubij jajka widelcem, a następnie zacznij mieszać mąkę, zaczynając od wewnętrznych krawędzi w kierunku środka. Gdy ciasto zacznie przypominać gęste ciasto, zacznij wyrabiać je rękami, zagniatając całą mąkę. Możesz także wymieszać składniki w mikserze.

Całość energicznie wyrabiamy przez około 10-15 minut, kilkakrotnie składając i wałkując ciasto. Jeśli ciasto jest dość lepkie, dodaj trochę mąki i poczekaj, aż się wchłonie, jeśli będzie wydawało się suche, szybko przepuść je pod wodą i ponownie zacznij wyrabiać. Kiedy na powierzchni pojawią się małe bąbelki, ciasto jest gotowe do odpoczynku. Uformuj kulę i zawiń ją w ściereczkę, folię spożywczą lub umieść pod miską na około 30 minut.

Po odpoczynku ciasto jest miękkie, gładkie i elastyczne, gotowe do rozwałkowania ręcznie na lekko oprószonej mąką stolnicy lub za pomocą odpowiedniej maszyny. Wyjmuj po jednym kawałku ciasta, zawsze zostawiając ciasto pod przykryciem, aby nie wyschło. Ciasto rozwałkuj na dość cienki placek, w zależności od pożądanej grubości.

Jeżeli używasz maszyny, rozwałkuj ciasto nadając mu owalny kształt, zwiń je na trzy części, zaginając krótsze boki do środka, przepuść przez maszynę i czynność powtórz przynajmniej kilka razy. Jeśli używasz wałka do ciasta, rozwałkuj ciasto, często je obracając, jeśli porcje są małe, przesuń wałek od środka na zewnątrz , obracając go, a jeśli pracujesz z większym dyskiem, obracaj go często, przesuwając wałek z pewnym naciskiem. Gdy krążek będzie wystarczająco cienki, nawiń go na wałek i dobrze spłaszcz nawet na brzegach, które muszą być cieńsze.

Małe porcje idealnie nadają się do nadziewanego makaronu , małe krążki lub kwadraty należy napełniać od razu. Jeśli chcesz przygotować długi makaron , posyp świeżo rozwałkowany makaron cienką warstwą mąki lub kaszy manny, pokrój go i od razu rozłóż, aby się nie sklejał, połóż na blasze i odstaw na około 20 minut przed gotowaniem.

Możesz także przygotować makaron jajeczny dzień wcześniej i pozostawić go do wystudzenia, aż będzie gotowy. Nadziewane natomiast należy przygotować kilka godzin wcześniej i nie wkładać do lodówki, gdyż wilgoć wewnątrz urządzenia w połączeniu z wilgocią nadzienia sprawi, że ciasto będzie miękkie i lepkie .

Aby ugotować makaron, zagotuj dużą ilość wody, dodaj makaron i natychmiast wymieszaj. Jeśli to konieczne, możesz dodać odrobinę oleju, aby kawałki się nie sklejały. Makaron gotujemy na bardzo małym ogniu.

Makaron możesz przechowywać w lodówce do 4 dni lub zamrozić . W przypadku makaronu nadziewanego lepiej najpierw przeprowadzić proces „wybielenia”: zblanszować nadziewany makaron, aż wypłynie, odcedzić go i ułożyć na ścierce w odpowiednich odstępach, pozostawić do całkowitego wyschnięcia i umieścić w specjalnych pojemnikach.

  1. Na drewnianą stolnicę wysyp mąkę, formując stożek. Utwórz dołek na środku i poszerz go palcami jednej ręki, złączonymi wokół kciuka. Jajka obierz ze skorupki w misce i wlej je na środek fontanny.
  2. Jajka ubij widelcem, dodając je do mąki. Następnie ugniataj przez 10 minut, zmieniając ręce i dodając siłę ciężarem ciała.
  3. Alternatywnie możesz wymieszać składniki w mikserze.
  4. Kiedy na powierzchni pojawią się bąbelki, ciasto jest gotowe.
  5. Uformuj kulę i pozostaw ją pod miską lub pod ściereczką na 30 minut, a następnie świeże ciasto jest gotowe do rozwałkowania.
  6. Ciasto rozwałkować na stolnicy za pomocą wałka do ciasta, często je obracając. Gdy krążek zacznie się robić cieńszy, nawiń go na wałek i dobrze spłaszcz nawet na krawędziach, dociskając dłońmi.
  7. Możesz także użyć specjalnej maszyny. Wyjmuj po jednym kawałku ciasta, spłaszczaj je rękami i przepuszczaj przez wałki maszyny, aby rozwałkować ciasto. Zacznij od najszerszego nacięcia i idź do przedostatniego (w przypadku tagliatelle lub lasagne) lub do ostatniego (w przypadku makaronu nadziewanego).

Własnoręcznie zrobiony makaron możecie wykorzystać w moich autorskich przepisach, które znajdziecie w Ebooku i koniecznie oznaczcie mnie na instagramie z #MatteoBrunetti

Buon Appetito!

Matteo Brunetti

źródło

TWÓJ KOSZYK 0